- Print Method: Thermal Transfer & Direct Thermal
- RFID Encoding: UHF EPC Gen 2 V2.1, 16 mm min tag pitch
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth, Optional Wi-Fi
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag Crosswave Neo UHF RFID Label offers superior performance. These RFID labels provide digital identity of shipments connecting them accurately to IT systems with various reader setups. The Beontag Crosswave Neo is designed to work reliably – even when tagged assets face the RFID reader in a variety of orientations while being handled. The flexibility of this RFID label's orientation brings consistent read performance to simplify cross-docking and portal applications. Unlike traditional dual-dipole RFID labels, the Crosswave Neo does not require the dual-port IC for omni-directional reading. Instead, Crosswave Neo provides constant 360-degree read performance and polarization with a single port, from any and all orientations, even when using linear polarized antennas.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Crosswave Neo has unique dual-dipole behavior and leverages the NXP UCODE 8 IC. This label has 360-degree readability which offers reliable and fast logistics even in challenging environments.
Most standard 4-inch print width RFID printers are compatible. If you do not see your printer listed below, please contact us to verify compatibility.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bit, User 0 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | On Plastic: Up to 12 m (39 ft) On Cardboard: Up to 10 m (33 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label |
| Tag Materials: | Printable Matte Coated Paper Face |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | General Purpose Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 x 0.2 mm (4 x 2 x 0.01 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -35°C to +70°C (-31°F to +158°F) |