- Content: Collection of popular articles from RFID Insider
- Topics: RFID basics to intermediate concepts, comprehensive Q&A
- Author: Suzanne Gotfryd, Director of Consumer Marketing at atlasRFIDstore
The SATO CT4-LX sets the bar for desktop barcode label printing. This 4-inch thermal printer offers features and functionality typically only found in industrial printer models but in a compact size. The CT4-LX is equipped with a full-color touchscreen display, the latest wireless connectivity options, and patented label waste prevention feature. This printer offers advanced functionality that utilizes SRA (SATO RF Analyze) for auto RFID positioning to encode UHF RFID inlays and SATO AEP (Application Enabled Printing) for customization for standalone operation, providing exceptional performance and printing. The CT4-LX is easy to operate and maintain with user-replaceable printhead and platen roller to quickly keep your business up and running.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data Sheet View Quick Start GuideNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The SATO CT4-LX Series Thermal UHF RFID Desktop Printer combines intelligence, functionality, and performance. The CT4-LX offers a rich feature set including 4.3-inch full-color touch screen display, multiple connectivity options, and existing application support using on-board competitive emulations along with instructional videos.
SATO CT4-LX Series Printers come with a standard 12 month manufacturer's warranty. To enhance your warranty, consider purchasing a three year or five year SATO Select Enhanced Warranty with Comprehensive Coverage. With an enhanced warranty contract, you will receive a 5-day turnaround on SATO's all-inclusive repair service that covers parts and labor, printhead coverage, preventative maintenance, wear and tear, accidental damage, free firmware updates, and free mechanical updates.
Note: All SATO Select Enhanced Warranty Contracts must be purchased at the same time as the printer or within 60 days of the printer purchase. Purchase of a SATO Select Enhanced Warranty Contract consumes the included standard one-year warranty, resulting in coverage of three (3) or five (5) years total, depending on contract selection. Contact Us for more detailed information.
View SATO Select Enhanced Warranty Contract BrochureAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO/IEC 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| Data Interface: | USB 2.0 (Type A, Type B), Ethernet (DHCPv4/DHCPv6), NFC, Wi-Fi and Bluetooth 4.1 optionally |
| Power Source: | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Resolution: | 203 dpi or 305 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 115 mm (4.53 in) |
| Core ID Options: | 76 mm (3 in) |
| Dimensions: | 238 x 117.8 x 214.1 mm (9.37 x 7 x 8.43 in) |
| Weight: | 3.4 kg (7.5 lbs) |
| Operating Temperature: | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| Host API: | SBPL and SZPL |