- Surface-independent: works on metal, plastic, and wood surfaces
- Sub-surface printing: protects printed media from damage/removal
- Customizable: custom colors, printing, and encoding included
*Additional ICs are available upon request. Please contact us for lead time and if you have specific IC requirements or questions.
The Vulcan RFID Stick & Staple Tag is perfect for applications that need a bit more than just adhesive - it attaches directly to assets with adhesive with the added option of stapling the tag to the asset. Ideal for wood and cardboard applications, the tag’s construction protects the inlay by sealing it from environmental conditions that could affect the performance of the RFID tag while subsurface printing includes variable data such as barcode and/or human readable numbers. The Stick & Staple Tags are designed with proven durability as they are ready to withstand repeated usage in rugged environments, generating a greater ROI for your business. Each tag can be programmed to match the variable information printed on the label and digital printing allows limitless color and design options.
Note: Due to market demands, this product is transitioning away from the Alien Higgs 4 IC to the NXP UCODE 8 IC. Sample stock may still contain the Alien Higgs 4 while re-orders and higher volumes will contain the NXP UCODE 8 chip. Additional ICs are available upon request. Please contact us for more details.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Vulcan RFID Custom Stick & Staple Tag attaches directly to assets with adhesive and has the added option of stapling the tag, ensuring the tag stays attached to those hard-to-adhere surfaces while not damaging the inlay.
If you need a quantity that is not listed above, please contact us for a custom quote.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Gen2 ( ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs 4 or NXP UCODE 8 (See details above) |
| Memory: | Alien Higgs 4: EPC 128 bits, User 128 bits, TID 64 bits NXP UCODE 8: EPC 128 bits, User 0 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Dependent on desired encoding |
| Max Read Distance: | Up to 10 m (34 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Wood, glass, plastic, cardboard |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | 0.0023" white mil polyester |
| Recommended Ribbon: | Not published |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 101 x 50 mm (4 x 2 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to 74°C (-40° to 165°F) |