- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Additional ICs are available upon request. Please contact us for lead time and if you have specific IC requirements or questions.
The Vulcan RFID Custom Flex Hard Tag has been specifically designed for assets that need a rugged, yet flexible, polymer RFID tag that is more cost effective than traditional hard tags and has reliable, consistent read range performance. Reusable containers, pallets and other mobile assets are exposed to a wide variety of environment and working conditions. Abrasion, UV exposure, dirt and moisture can affect the durability and longevity of your RFID tags. The Flex Hard Tag is made of high performance, pliable polyester that provides more strength and rigidity than a traditional RFID polyester label but is more formable than a metal or hard plastic tag. The Flex Hard Tag is ideal for returnable pallets, plastic crates, containers, utility poles, or for embedding in injected molded products.
Note: Due to market demands, this product is transitioning away from the Alien Higgs 3 IC to the Impinj Monza R6-P IC. Sample stock may still contain the Alien Higgs 3 while re-orders and higher volumes will contain the Impinj Monza R6-P chip. Additional ICs are available upon request. Please contact us for more details.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Along with a RFID read range of 22-24 ft. on most applications, the Vulcan RFID Custom Flex Hard Tag is versatile and durable enough for almost any returnable container or harsh environment RFID tracking project.
If you need a quantity that is not listed above, please contact us for a custom quote.
The Vulcan RFID Custom Flex Hard Tag is available for purchase in additional dimensions and attachment methods including rivet holes. Contact us today for more detailed information.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs 3 or Impinj Monza R6-P (See details above) |
| Memory: | Alien Higgs 3: EPC 96 bits, User 512 bits, TID 64 bits Impinj Monza R6-P: EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory: | Dependent on desired encoding |
| Max Read Distance: | Up to 7.3 m (24 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-metallic surfaces, plastic, wood |
| Tag Form Factor: | Hard label tag |
| Tag Materials: | Semi-rigid polyester |
| Recommended Ribbon: | Product delivered pre-printed & encoded |
| Attachment Method: | Permanent pressure-sensitive adhesive |
| Dimensions: | 104.775 x 19.05 mm (4.125 x 0.75 in) |
| Weight: | 1-2 g |
| Operating Temperature: | -30° to 71°C (-22° to 159.8°F) |