Key Features
- Print Specifications: 203/300 dpi, 12 ips, 168 mm (6.6") width
- RFID Capabilities: UHF EPC Gen 2 V2.1 encoding, 16 mm min pitch
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth
Offering an economical choice for 4" wide labeling applications, these 4" x 2" and 4" x 6" blank paper labels come standard with the Zebra ZBR2100 inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit.
Data Sheet – Zebra 4" x 2" | 4" x 6" Z-Perform 1500T General Purpose RFID Label | For Industrial Printers
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" printing, these 4" x 2" and 4" x 6" labels perform well when placed on or near challenging materials such as pallets and freights.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 (ISO/IEC 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, TID 96 Bits, User 0 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 20 m (65.6 ft) - Frequency and Surface Dependent |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces Including Plastic, Cardboard, Glass, PVC, and Rubber |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Z-Perform 1500T |
| Recommended Ribbon: | Zebra's 6000 Wax or Zebra's 3200 Wax/Resin |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 mm (4 x 2 in) or 101.6 x 152.4 mm (4 x 6 in) - Depending on Selection Above |
| Weight: | 2.8 g |
| Operating Temperature: | Not published |