- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please contact us for a recommended replacement product.*
Xerafy's Metal Skin Titanium RFID Labels are the smallest labels in the Metal Skin series. The Metal Skin Titanium 48 Liquid is a printable label with an industrial strength adhesive that is ideally suited for attaching to liquid-filled assets. The Metal Skin Titanium 48 Liquid supports RF Identification and can be read from up to 2 m (6.6 ft) away while on metal, up to 1 m (3.3 ft) away while off metal, and up to 5 m (16.4 ft) away while on liquid-filled containers.–Equipped with the NXP UCODE 8 IC, these labels have 128 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Titanium 48 Liquid RFID Label is ideal for tracking liquid-filled assets with a narrow tag application area. At 48 x 4 mm (1.89 x 0.16 in), the Metal Skin Titanium 48 Liquid is the narrowest Metal Skin RFID label.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 2.0 m (6.56 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 1.0 m (3.28 ft) |
| Max Read Distance - On Liquid-Filled Containers: | Up to 5 m (16.40 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces, Non-Metallic Surfaces, and Liquid-Filled Containers |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 48 x 4 x 1 mm (1.89 x 0.16 x 0.04 in) |
| Weight: | 0.8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |