- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
Xerafy's Metal Skin Platinum RFID Labels offer the best size-to-performance ratio in the Metal Skin series. The Metal Skin Platinum 60 Tamper is made of a thin, durable material that is optimized for on-demand printing. The combination of flexibility and industrial adhesive enables the Metal Skin Platinum to securely and easily bond to a wide variety of surfaces. The Metal Skin Platinum 60 Tamper supports RF Identification, and can be read from up to 5.5 m (18 ft) away while on metal. Equipped with the NXP UCODE 9 IC, these labels have 96 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Platinum 60 Tamper RFID Label is equipped with the NXP UCODE 9 IC and is designed to ensure brand and product authenticity. The Metal Skin Platinum 60 Tamper is ideal for tagging high-value assets and hospital equipment.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 5.5 m (18.04 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 60 x 25 x 1 mm (2.36 x 0.98 x 0.04 in) |
| Weight: | 1.6 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |