- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please contact us for a recommended replacement product.*
Xerafy's Metal Skin Delta RFID Labels are the most flexible labels in the Metal Skin series. The Metal Skin Delta combines flexibility with a high performance adhesive, making the Delta ideal for curved and irregular surfaces. The Metal Skin Delta supports RF Identification, with the ability to be identified from up to 11 m (36 ft) away while on metal and up to 6 m (19 ft) away while on non-metal surfaces such as plastic. Equipped with the NXP UCODE 8 IC, these labels have 128 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. With an IP 68 rating, this RFID label is also waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Delta RFID Label is ideal for tracking assets with curved and irregular surfaces. At 80 x 40 mm (3.15 x 1.57 in), the Metal Skin Delta is a large, printable label with a long read range on metallic assets like laptops, monitors, machinery, and more.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 11 m (36.09 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 6 m (19.69 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 80 x 40 x 1 mm (3.15 x 1.57 x 0.04 in) |
| Weight: | 2.7 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |