- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
Xerafy's Metal Skin Delta RFID Labels are the most flexible and thinnest labels in the Metal Skin series. The Metal Skin Delta combines flexibility and a low-profile design with a high performance adhesive, making the Delta ideal for curved and irregular surfaces. The Metal Skin Delta can be read from up to 4.5 m (14.8 ft) away while on metal and up to 4 m (13.1 ft) away while on non-metal surfaces such as plastic. Equipped with the Impinj M830 IC, these labels have 128 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. With an IP 68 rating, this RFID label is also waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Delta RFID Label with the Impinj M830 is ideal for tracking assets with curved and irregular surfaces. At 70 x 30 x 0.4 mm (2.76 x 1.18 x 0.02 in), the Metal Skin Delta is a thin, printable label with a versatile read range on metallic and non-metallic assets like laptops, monitors, machinery, and more.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj M830 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 4.5 m (14.76 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 4 m (13.12 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 70 x 30 x 0.4 mm (2.76 x 1.18 x 0.02 in) |
| Weight: | 1.8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |