- Durability: Weatherproof, reinforced case lasts up to 10 years
- Read Range: Up to 12 m (39.37 ft) on metal
- Form Factor: Optimized for metallic, plastic, and wooden surfaces
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Cargo OUTDOOR RFID Tag | M750 for a recommended replacement product.*
The Xerafy Cargo Trak II RFID Tag is an extremely durable RFID tag ideally suited for outdoor and industrial use. Manufactured with a rugged casing, the Cargo Trak II Tag offers a new level level of durability that ensures and improves tag lifetime of up to 10 years, even in harsh industrial environments. The Xerafy Cargo Trak II Tag can be attached using high-performance adhesives, via a rivet hole, or using a cable tie.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Based on the Alien Higgs-3, the Xerafy Cargo Trak II is an extremely durable RFID Tag that provides industry-leading performance and up to a 12-meter read range on metallic surfaces. The Cargo Trak II offers a rugged casing for outdoor and industrial use.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO18000-6C, EPC Class 1, Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-3 |
| Memory: | EPC 96 bit, User 512 bit, TID 64 bit |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance - On-Metal: | Up to 12 m (39 ft) |
| Max Read Distance - Off-Metal: | Up to 6 m (20 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and non-metallic surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | Anti-UV industry grade polymer |
| Attachment Method: | Rivet hole |
| Dimensions: | 100 x 26 x 8.9 mm (3.94 x 1.02 x 0.35 in) |
| Weight: | 41 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |