- Ports: 4-Port UHF RFID Reader
- Connectivity: LAN and client USB interfaces (Wifi/BT via adapter)
- Performance: 750+ tags/sec, over 9 m (30 ft) read range
Xerafy Slim Trak is a versatile, durable, low cost, global frequency RFID metal tag that is ideal for asset management requiring a slim profile tag and high performance reads for indoor and outdoor use. Designed with source tagging in mind, the Slim Trak can be integrated into the recess of metal assets without compromising on performance.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Slim Trak is a low profile and low cost option for applications such as IT tracking, military asset and weapon tracking, and tool tracking. Designed with source-tagging in mind, the Slim Trak can be integrated into the recess of metal assets without compromising on RF performance or durability.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | Global (860-930 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 688 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 2 m (6.56 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 1.5 m (4.92 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metal and non-metallic substrates |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | High temperature polymer |
| Attachment Method: | Industrial adhesive |
| Dimensions: | 56.5 x 5.95 x 1.3 mm (2.22 x 0.23 x 0.05 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |