- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
The Xerafy Circular TRAK RFID Tag is a reusable tag, uniquely designed for long-term durability and sustainability in the circular economy. The Circular TRAK is a versatile tag that can be used on metal and non-metal surfaces, and can survive temperatures of up to 100°C (212°F). The resistance to high temperatures makes this tag ideal for tracking goods that require high temperature washes.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
With a resilient silicone casing and an IP68 rating, the Xerafy Circular TRAK can survive detergents and washing, making it an ideal choice for demanding washing applications in the hospitality and food industry.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 Bits, User 32/64 Bits, TID 48 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance (On-Metal): | Up to 2.3 m (7.55 ft) |
| Max Read Distance (Off-Metal): | Up to 1.3 m (4.27 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Food Grade Silicone |
| Attachment Method: | Food Grade Silicone Glue |
| Dimensions: | 25 x 3.5 mm (0.98 x 0.14 in) |
| Weight: | 2.2 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |