- Size: 115 x 13 mm (4.53 x 0.51 in)
- Read Range: Up to 17 m (55.77 ft)
- Form Factor: Narrow PVC shell, IP68 rated
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Pod Trak 115 RFID Tag | NXP UCODE 9 for a recommended replacement product.*
The Xerafy Pod Trak RFID Tag is a global, all-in-one, RAIN RF identification solution for item-level inventory management of returnable bins and pallets. The Pod Trak's 11 m (36.10 ft) read range on plastics makes it a versatile solution for the handling of returnable packaging.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Pod Trak RFID Tag comes standard with transparent housing and a white-faced label for barcodes and human readable information. This tag can be printed and encoded for serialization with a unique ID.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | Global (860-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M781 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 512 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 11 m (36.10 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | PC Carrier, White Thermal Transfer Face Stock |
| Attachment Method: | Pop Rivets, Screws, Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 128 x 18 x 1.90 mm (5.04 x 0.71 x 0.07 in) |
| Weight: | 4.6 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |