- Extreme temp: withstands up to 250°C (482°F) for paint shop processes
- Durability: IP68 rated, resistant to caustic fluids, silicon-free finish
- Read Range: up to 10 m (32.8 ft) for metal tracking applications
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Micro Industrial RFID Tag for a recommended replacement product.*
Xerafy’s X II Series of UHF RFID tags are specifically designed to be the smallest and most rugged RFID-on-metal tags in the world for industrial markets where critical and potentially hazardous situations require reliable identification of assets. Xerafy’s patented RF antenna design provides an unrivaled performance-to-size ratio, reducing tag size and allowing customers to attach X II tags to small metallic assets that have been too challenging to track in the past. The durable X II Series can survive temperatures of up to 482°F (250°C) and other harsh elements such as high impact and caustic chemicals. X II tags are constructed with robust materials and rated IP68 for high reliability and durability in all types of environments. They integrate the latest IC technology to deliver the industry’s best performance and memory size while conforming to EPC Class 1 Gen 2 specifications. Xerafy products are guaranteed for the highest quality and excellence and meet the industry’s stringent safety and security requirements.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Microx II is constructed to perform under extreme heat and repeated exposure to caustic fluids for applications such as autoclaves, hot water wash cycles and post-paint processes.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs 3 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 512 bits, TID 64 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance On Metal: | Up to 10 m (33 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | Engineering-grade nylon polymer |
| Attachment Method: | Adhesive, rivet hole |
| Dimensions: | 51 x 36.3 x 7.5 mm (2.01 x 1.43 x 0.30 in) |
| Weight: | 26 g |
| Operating Temperature: | -30° to +85°C (-22° to +185°F) |
| Application Temperature: | -40°C (-40°F) - Cold, +250°C (+482°F) - Dry Heat |