- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
The Times-7 SlimLine A5020MR Mid-Range Antenna is a versatile, high performing antenna for various applications. This antenna is robust yet compact, and offers a compact footprint of only 150 mm / 5.9-inch square in a very smart-looking design. The A5020 MR is designed to operate in complex and busy environments where stray reads risk productivity and accuracy. It is specifically tuned to read beyond the near field zone, ensuring that things in the mid-range proximity of up to 1.5m are accurately tracked while ignoring items further away.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 SlimLine A5020MR Mid-Range Antenna's innovative and versatile design allows for use in multiple environments. The rugged high quality material makes it ideal for outdoor environments, while the compact and timeless look is suitable for most interiors and customer-facing environments.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| Polarization: | Right Hand Circular Polarized (RHCP) |
| Gain: | -3 dBiC |
| Max Read Distance: | 1.5 m (4.92 ft) |
| Elevation Beamwidth: | 115° |
| Azimuth Beamwidth: | 105° |
| Connector Type: | SMA female (connects to SMA male) |
| Cable: | Not included |
| Mounting: | Flush or VESA mount |
| Dimensions: | 150.7 mm x 149.4 mm x 14.5 mm (5.93 x 5.88 x 0.57 in) |
| Weight: | 0.20 kg (0.44 lb) |
| IP Rating: | IP68 |
| Operating Temperature: | -30° to +65°C ( -22° to +149°F) |