- Ports: 2-Port UHF RFID Reader
- Connectivity: Power over Ethernet (PoE)
- Performance: High read rates, optimal functionality via Autopilot
RFMAX Weatherproof IP-66 Rated Universal Fit RFID Reader Enclosure features high quality construction for wall or mast mounting of most popular fixed 4 port readers in harsh industrial environments or outdoor applications. Equipped with integral wiring and RP-TNC female bulkhead connectors plus one RJ-45 ethernet/PoE connection, this external enclosure is made of extremely durable polycarbonate 2 piece construction, with stainless steel quick-release latches and integrated polyurethane gasket to seal out the elements.The RFMAX Weatherpoof RFID Reader Enclosure is specifically designed for use with today's most popular RFID readers, and includes an integrated aluminum mounting plate that is pre-drilled for mounting the 4-port Impinj R700 (ONLY compatible with 12" x 10" x 6" enclosure size (PCE12106-04W)), the 4-port Impinj R420 Speedway Revolution, the 2-port Impinj R220, as well as the Motorola Zebra FX7500 and FX7400 RFID readers. By using self-tapping screws, you can drill just a few holes yourself, and this enclosure will work for ANY 4-port reader in the market today from Alien, Trimble/ThingMagic, Feig, or Intermec.This unit includes the enclosure with stainless steel locking latches, interior aluminum backplate, 4 coax cables with protruding bulkhead RPTNC-Female connecters, a PoE entry port, internal PoE surge protecter and a brass grounding lug.
View Data SheetMade of highly durable polycarbonate, this enclosure is built to withstand harsh environments and protect your reader from the hot or cold environmental elements.
Note: Any 4-port reader from Alien, Trimble, ThingMagic, Feig, or Intermec is compatible when using self-tapping screws.
| Product Type: | Fixed Reader Accessory |
|---|---|
| Antenna Ports: | 4 RP-TNC connectors, 1 RJ-45 Ethernet PoE connector |
| Inside Dimensions: | 275 x 225 x 135 mm (10.83 x 8.86 x 5.32 in) |
| Outside Dimensions: | 305 x 254 x 152 mm (12 x 10 x 6 in) |
| Weight: | 3.4 kg (7.5 lbs) |
| Materials: | Polycarbonate |
| Color: | Light grey |
| IP Rating: | IP 66 |
| RoHS Compliant: | Yes |
| Ratings: | NEMA type 4, 4x |