- Print Method: Direct Thermal / Thermal Transfer
- Resolution: 203 dpi or 300 dpi
- Print Width: 104 mm (4.1 in) wide
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
Powered by the Impinj M780 chip, the Beontag ESD On-Metal RFID Label offers superior performance across a wide array of applications. The ESD On-Metal Label is both flexible and durable, allowing it to be used on curved surfaces without sacrificing read range. Optimized for ESD plastic, this label is available with an optional protective PET film that improves printing durability against chemicals and washing.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Equipped with a high tack adhesive with excellent adhesion to all surfaces, the Beontag ESD On-Metal is a printer-friendly UHF RFID label optimized for ESD plastic.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-869 MHz) |
| IC Type: | Impinj M780 |
| Memory: | EPC 496 Bit, User 128 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Random 96 Bit EPC |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 14 m (46 ft) |
| Max Read Distance - On ESD Plastic: | Up to 9 m (30 ft) |
| Max Read Distance - On Plastic: | Up to 6 m (20 ft) |
| Max Read Distance - Liquid Containers: | Up to 8 m (26 ft) |
| Application Surface Materials: | All Surfaces, Optimized for ESD Plastics |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Printable White PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin Ribbon |
| Attachment Method: | High Tack Adhesive |
| Dimensions: | 70 x 30 x 1.3 mm (2.76 x 1.18 x 0.05 in) |
| Weight: | 1.5 g |
| Operating Temperature: | -40°C to +85°C (-40°F to +185°F) |