Key Features
- RFID Technology: Integrated RE40 module, UHF Gen 2 support
- Resolution: 203/300 dpi
- Connectivity: USB, USB Host, Ethernet, Serial, Bluetooth, Optional Wi-Fi
Offering an economical choice for 4" wide labeling applications, these 4" x 2" and 4" x 6" blank paper labels come standard with the Zebra ZBR2100 inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Compatible with select Zebra RFID industrial and desktop printers, these 4" x 2" and 4" x 6" blank labels are designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" printing.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO/IEC 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, TID 96 Bits, User 0 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 20 m (65.6 ft)- Frequency and Surface dependent |
| Applicable Surface Materials: | Non-metallic Surfaces Including Plastic and Corrugate |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Z-Perform 1500T |
| Recommended Ribbon: | Zebra 6000 Wax or 3200 Wax/Resin |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 mm (4 x 2 in) 101.6 x 152.4 mm (4 x 6 in) |
| Weight: | 0.006 g or 0.015 g - depending on selection above |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |