- Includes: Up to 20 individual ARC Certified Inlays
- Compliance: Meets Walmart's RFID tag mandates
- Service: Custom printing and encoding included
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please see Zebra RFID Label (3"x 1") 1500T Thermal Transfer Paper Label - For Industrial Printers for a recommended replacement product.*
Manufactured to ensure optimum performance in the Zebra RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R Industrial Series RFID Printers, these 3"x1" thermal transfer, smooth paper labels come standard with the BoingTech BT0573 inlay and NXP UCODE 8 integrated circuit.
View buttonNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
These blank 3"x 1" RFID labels are designed for use in the Zebra RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R Series RFID Printers under the assumption that the customer will do the printing and encoding and just needs stock RFID labels.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Up to 12 m (39.4 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, glass, cardboard |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | White smooth topcoated paper |
| Recommended Ribbon: | Zebra's 6000 wax or Zebra's 3200 wax/resin ribbon |
| Attachment Method: | Permanent adhesive |
| Dimensions: | 76.2 x 25.4 mm (3 x 1 in) |
| Weight: | 0.6 g |
| Operating Temperature: | -40° to +70°C (-40° to +158°F) |