Key Features
- Print Method: Thermal Transfer/Direct Thermal
- Resolution: 203/300/600 dpi
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth 4.1
Offering an economical choice for 4" wide labeling applications, these 4" x 2" blank paper labels come standard with the Zebra ZBR4101 inlay and NXP UCODE 7xm integrated circuit. This advanced RFID label provides a higher level of read performance than Zebra's general purpose RFID labels in similar applications.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" printing, these 4" x 2" labels are equipped with the NXP UCODE 7xm IC and perform well when placed on or near challenging materials such as pallets and freights.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 (ISO/IEC 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 7xm |
| Memory: | EPC 448 Bits, User 1024 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Serialized |
| Max Read Distance: | Up to 12 m (39 ft) - Frequency and Surface Dependent |
| Applicable Surface Materials: | Wood, Plastic, Glass, Cardboard |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Z-Perform 1500T |
| Recommended Ribbon: | Zebra's 6000 Wax or Zebra's 3200 Wax/Resin |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 mm (4 x 2 in) |
| Weight: | 0.9 g |
| Operating Temperature: | Not Published |