- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
Offering an economical choice for 4" wide labeling applications, these 4" x 2" and 4" x 6" blank paper labels come standard with the Zebra ZBR4100 inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit. This advanced RFID label provides a higher level of read performance than Zebra's general purpose RFID labels in similar applications. With an all-temperature permanent adhesive, these labels can be applied in temperatures as low as -29°C (-20°F) and will remained adhered in temperatures from -54°C to 60°C (-65°F to 140°F) making these labels perfect for use in cold environments. Meeting the FDA 175.105 requirements for indirect food contact, these labels can be applied to shrink wrap and other food packaging.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Compatible with select Zebra mobile RFID printers, these 4" x 2" and 4" x 6" labels are designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" or on demand printing. These direct thermal RFID labels offer a simple printing solution by avoiding the additional cost and effort incurred when using printer ribbon.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 (ISO/IEC 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 20 m (65.6 ft) - Frequency and Surface Dependent |
| Applicable Surface Materials: | Non-metallic Surfaces Including Plastic, Cardboard, Glass, PVC, and Rubber |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | PolyPro 4000D |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is Not Required when Printing via Direct Thermal |
| Attachment Method: | All-temp Adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 mm (4 x 2 in) 101.6 x 152.4 mm (4 x 6 in) |
| Weight: | 0.9 g or 2.7 g - Depending on Selection Above |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |