- Print Method: Direct Thermal
- Resolution: 203 dpi, 4 Inch Print Width
- Connectivity: WLAN, Bluetooth 4.1, UHF RFID
Offering an economical choice for 3" wide labeling applications, these 3" x 1" blank polypropylene labels come standard with the BT0573 inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit. With an all-temperature permanent adhesive, these labels can be applied in temperatures as low as -29°C (-20°F) and will remained adhered in temperatures from -54°C to 60°C (-65°F to 140°F) making these labels perfect for use in cold environments. Meeting the FDA 175.105 requirements for indirect food contact, these labels can be applied to shrink wrap and other food packaging.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Compatible with select Zebra RFID mobile printers, these 3" x 1" labels are designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" printing. These direct thermal labels offer a simple printing solution by avoiding the additional cost and effort incurred when using printer ribbon.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 20 m (65.6ft) |
| Applicable Surface Materials: | Wood, Plastic, Glass, Cardboard |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | PolyPro 4000D |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is Not Required when Printing via Direct Thermal |
| Attachment Method: | All-temp Adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 mm (3 x 1 in) |
| Weight: | 0.4 g |
| Operating Temperature: | Not published |