- Print Method: Thermal Transfer/Direct Thermal
- Resolution: 203/300/600 dpi
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth 4.1
Manufactured to ensure optimum performance in select Zebra industrial printers, these 3.88" x 1.06" thermal transfer white paper labels come standard with the Avery Dennison Smartrac DogBone inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit. This advanced RFID label provides a higher level of read performance than Zebra's general purpose RFID labels in similar applications. It is manufactured with a permanent acrylic adhesive and provides the optimal balance between performance and price.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
These blank 3.88" x 1.06" RFID labels are designed for use with select Zebra RFID industrial printers under the assumption that the customer will do the printing and encoding and just needs stock RFID labels.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 19 m (62 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces Including Plastic, Cardboard, Glass, PVC, and Rubber |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Z-Perform 1500T |
| Recommended Ribbon: | Zebra 6000 Wax or 3200 Wax/Resin Ribbon |
| Attachment Method: | Permanent Acrylic Adhesive |
| Dimensions: | 98.6 x 26.9 mm (3.88 x 1.06 in) |
| Weight: | 0.5 g |
| Operating Temperature: | Not Published |