- Print Method: Direct Thermal / Thermal Transfer
- Resolution: 203/300 dpi
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth LE, USB Host
Manufactured to ensure optimum performance in select Zebra industrial printers, these 3.88" x 0.45" thermal transfer white matte polypropylene labels come standard with the Zebra ZBR2000 inlay and NXP UCODE 8 integrated circuit. This PolyPro 3000T label is manufactured with a permanent adhesive and combines smear and scratch resistance with conformability to curved surfaces.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
These blank 3.88" x 0.45" RFID labels are designed for use with select Zebra RFID industrial printers under the assumption that the customer will do the printing and encoding and just needs stock RFID labels.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 17 m (55.8 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces Including Plastic, Cardboard, Glass, PVC, and Rubber |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | PolyPro 3000T |
| Recommended Ribbon: | Zebra 6000 Wax or 3200 Wax/Resin Ribbon |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 98.4 x 11.5 mm (3.875 x 0.4531 in) |
| Weight: | 0.54 g |
| Operating Temperature: | Not Published |