- Print Method: Thermal Transfer/Direct Thermal
- Resolution: 203/300/600 dpi
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth 4.1
Offering an economical choice for 3.82" wide labeling applications, these 3.82" x 1.06" blank paper labels come standard with the Smartrac Dogbone inlay and Impinj M830 integrated circuit. This advanced RFID label provides a higher level of read performance than Zebra's general purpose RFID labels in similar applications.
View Data SheetGet expert help selecting the right tag. Check out our tag guide or chat with a specialist.
Designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" printing, these 3.82" x 1.06" labels are equipped with the Impinj M830 IC and perform well when placed on or near challenging materials such as pallets and freights.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 (ISO/IEC 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M830 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, Plastic, Glass, Cardboard |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Z-Perform 1500T |
| Recommended Ribbon: | Zebra's 6000 Wax or Zebra's 3200 Wax/Resin |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 97.0 x 26.9 mm (3.82 x 1.06 in) |
| Weight: | 0.6 g |
| Operating Temperature: | Not Published |