- Print Method: Direct Thermal
- Resolution: 203 dpi, 4 Inch Print Width
- Connectivity: WLAN, Bluetooth 4.1, UHF RFID
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Contact us for a recommended replacement product.*
These uncoated matte direct thermal paper labels come standard with permanent acrylic adhesive. These labels offer good adhesion to a wide variety of surfaces and are ideally suited for applications that require limited durability.
Note: These labels do NOT contain a RFID inlay and are NOT compatible with UHF RFID technology.
View Data SheetRecommended for indoor use, these direct thermal labels are engineered to provide high print quality and durability at an economical price.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Thermal label |
| Tag Materials: | White, uncoated matte direct thermal paper |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is not required when printing via direct thermal |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 53.18252 x 31.8 mm (2.0938 x 1.25 in) |
| Weight: | 0.59 g |
| Operating Temperature: | -40° to 55°C (-40° to 131°F) |