- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please contact us for a recommended replacement product.*
The Metal Skin Titanium 25 Lasso features an adhesive lined tail that enables the RFID label to wrap around slim, hard-to-tag assets. The Metal Skin Titanium 25 Lasso is ideal for tracking small, slim assets, such as jewelry, that are normally very hard to tag. The Metal Skin Titanium 25 Lasso supports RF Identification and can be read from up to 8 m (26.25 ft) away while on metal. Equipped with the NXP UCODE 9 IC, these labels have 96 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Titanium 25 Lasso RFID Label is ideal for slim asset tracking and jewelry tracking. The Metal Skin Titanium 25 Lasso features a 43 mm (1.7 in) long, adhesive lined lasso that enables the tag to wrap around and hang from slim assets.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - US On Metal: | Up to 8.0 m (26.25 ft) |
| Max Read Distance - EU On Metal: | Up to 3.5 m (11.84 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 68 x 13 x 1 mm (2.68 x 0.51 x 0.04 in) |
| Weight: | 0.8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |