- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
Xerafy's Metal Skin Platinum RFID Labels offer the best size-to-performance ratio in the Metal Skin series. The Metal Skin Platinum 64 Slim is made of a thin, durable material that is optimized for on-demand printing. The combination of a slim design and an industrial adhesive enables the Metal Skin Platinum to securely and easily bond to a wide variety of assets. The Metal Skin Platinum 64 Slim supports RF Identification, and can be read from up to 4 m (13 ft) away while on metal and up to 4.5 m (15 ft) while on liquid-filled items. Equipped with the NXP UCODE 8 IC, these labels have 128 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Platinum 64 Slim RFID Label is equipped with the NXP UCODE 8 IC and is designed to tag metal assets or liquid-filled containers with a narrow tag application area. The Metal Skin Platinum 64 Slim is ideal for data centers, cosmetics management, and electronic devices.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 4 m (13.12 ft) |
| Max Read Distance - On Liquid-Filled Containers: | Up to 4.5 m (14.76 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces and Liquid-Filled Containers |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 64 x 6 x 1 mm (2.52 x 0.24 x 0.04 in) |
| Weight: | 1.2 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |