- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
Xerafy's Metal Skin Platinum RFID Labels offer the best size-to-performance ratio in the Metal Skin series. The Metal Skin Platinum 55 Universal is made of a thin, durable material that is optimized for on-demand printing. The combination of flexibility and industrial adhesive enables the Metal Skin Platinum to securely and easily bond to a wide variety of surfaces. The Metal Skin Platinum 55 Universal supports RF Identification, and can be read from up to 7.4 m (24 ft) away while on metal and up to 3.5 m (11 ft) away while on non-metal surfaces such as plastic. Equipped with the NXP UCODE 8 IC, these labels have 128 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Platinum 55 Universal RFID Label provides impressive read ranges when tagging both metal and non-metal assets. The Metal Skin Platinum 55 Universal is ideal for IT asset tracking and data center management.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 7.4 m (24.28 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 3.5 m (11.48 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 55 x 15 x 1.25 mm (2.17 x 0.59 x 0.05 in) |
| Weight: | 1.5 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |