- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
Xerafy's Metal Skin Mercury 95 Max RFID Labels delivers impressive on metal read ranges in a slim form factor. The Metal Skin Mercury 95 Max supports RF identification, with the ability to be identified from up to 16 m (52 ft) away while on metal. The extensive printable area on the front of the label is optimized for on-site printing and encoding, making it an ideal solution for inventory management and asset tracking systems. Equipped with the NXP UCODE 8 IC, these labels have 128 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. The Metal Skin Mercury is flexible and can be applied to curved surfaces. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Mercury 95 Max RFID Label is equipped with the NXP UCODE 8 IC and offers outstanding read ranges on metal. The Metal Skin Mercury 95 Max is ideal for environments where on metal read range is crucial.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Handheld: | Up to 9.6 m (31.50 ft) |
| Max Read Distance - Fixed: | Up to 16 m (52.49 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 95 x 22 x 1.25 mm (3.74 x 0.87 x 0.04 in) |
| Weight: | 2 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |