- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
Xerafy's Metal Skin Mercury 86 Max RFID Labels offer the furthest on metal and off metal read ranges in the Metal Skin series. The Metal Skin Mercury 86 Max supports RF identification, with the ability to be identified from up to 19 m (62 ft) away while on metal and 14 m (46 ft) away while off metal. The extensive printable area on the front of the label is optimized for on-site printing and encoding, making it an ideal solution for inventory management and asset tracking systems. Equipped with the Impinj Monza R6-P IC, these labels have 128 bits of EPC memory, 32 bits of user memory, and 48 bits of TID memory. The Metal Skin Mercury is flexible and can be applied to curved surfaces. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Mercury 86 Max RFID Label offers outstanding read ranges on and off metal. The Metal Skin Mercury 86 Max is ideal for environments where both read range and accuracy are crucial.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 32 Bits, TID 48 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 19 m (62.34 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 14 m (45.93 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 86 x 54 x 1.25 mm (3.39 x 2.13 x 0.05 in) |
| Weight: | 5 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |