- Tag Types: Variety of inlays, labels, durable, and metal mount tags
- IC: Impinj RAIN RFID tag chip integrated circuits
- Count: 18 types of tags for testing applications
The Vulcan RFID S9025PL is a high-performance outdoor RFID antenna that offers no-compromise performance in a small and efficient package. At only 5.2” square the antenna offers a gain specification of 5.5 dBic and axial ratio better than 2 dB, providing the performance expected out of a much larger antenna, but in a compact size. The Vulcan RFID S9025PL is mechanically robust, and it is less likely to be exposed to excessive damage by virtue of its reduced size.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Vulcan RFID S9025PL RFID Antenna offers exceptional read range for its size, and sports an IP rating of 67 which makes it suitable for outdoor and harsh environments.
View Comparison GuideWe can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Polarization: | Left hand circular |
| Gain: | 5.5 dBic |
| Max Read Distance: | Not published |
| Elevation Beamwidth: | 100° |
| Azimuth Beamwidth: | 100° |
| Connector Type: | N-Type female (connects to N-Type male) |
| Cable: | Not included |
| Mounting: | Threaded stud |
| Dimensions: | 132 x 132 x 18 mm (5.2 x 5.2 x 0.71 in) |
| Weight: | 0.36 kg (0.8 lbs) |
| IP Rating: | IP 67 |
| Operating Temperature: | -30° to +70°C (-22° to +158°F) |