- Length: 3.66 m (12 ft)
- Connectors: RP-TNC Male to SMA Male
- Cable Type: 195 Series Low-Loss Coaxial
The Vulcan RFID CP11 UHF RFID Antenna is a compact RFID UHF circularly polarized antenna with a highly controlled reading area. By controlling the power of the RFID reader, the CP11 Antenna can work as a near-field antenna or as a wide range antenna. When working as a near-field antenna, the reading area can be adjusted to just a few centimeters, even with far-field tags. The Vulcan RFID CP11 UHF RFID Antenna’s beveled design allows the antenna to be easily built into a surface to lay flat and flushed, like under the surface of a shelf or table. This makes the antenna an ideal solution for the following applications: payment systems, check-in systems, access control, smart shelves, smart displays, smart panels, and smart tables.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
Equipped with the ability to work as a near-field or wide range antenna, the Vulcan RFID CP11 UHF RFID Antenna is an ideal solution for point of sales, check-in systems, access control, smart shelves, smart displays, smart panels and smart tables applications.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| Polarization: | Circular |
| Gain: | 0.2 dBi |
| Max Read Distance: | Up to 3 m (9.8 ft) - In High Power Mode |
| Elevation Beamwidth: | 120Ëš |
| Azimuth Beamwidth: | 120Ëš |
| Connector Type: | SMA female (connects to SMA male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Integrated Mounting Holes |
| Dimensions - excluding connector: | 180 x 180 x 17.5 mm (7 x 7 x 0.7 in) |
| Weight: | 0.49 kg (1.07 lbs) |
| IP Rating: | IP 64 |
| Operating Temperature: | -20ËšC to +80ËšC (-4ËšF to +176ËšF) |