- Beam-powered for automatic vehicle identification (AVI)
- Stores up to 10 six-bit alphanumeric characters (60 bits ATA memory)
- Interior mounting on non-metallized windshield
The TransCore Encompass® 4-S RFID Reader is a fully integrated wireless radio frequency identification (RFID) reader designed for use in parking, security access, fleet, and trucking applications. The Encompass 4-S is a compact version of TransCore’s Encompass 4, for installations that require a smaller profile. The E4-S features an integrated antenna, support for RS232 or RS422 communications, a built in Wiegand translator, and support for half-frame or full-frame configurations. The E4-S is licensed by the Federal Communications Commissions (FCC) to operate in the 902 MHz to 928 MHz radio frequency band. The E4-S reader uses the same interface cable, transformer and mounting bracket as the existing E4 reader. It can be easily installed, tested, and maintained by authorized personnel. The command set is compatible with TransCore’s SmartPass®, Encompass 2, and Encompass 4 readers.
Note: The user is required to obtain a Part 90 site license from the FCC to operate the unit in the United States. Contact us for details.
View Data Sheet View Quick Start GuideNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The TransCore Encompass® 4-S RFID Reader provides expanded tag read buffering, programmable RF power and frequency, system integrity checking, and programmable group select. The built-in Wiegand translator converts ATA, eGo, SeGo, and IAG-TDM tag protocols into Wiegand data for compatibility with existing security systems.
Note: Encompass 4 Readers that support SeGo protocol may now be used in Florida.
| Product Type: | Fixed Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Combination of Two of the Following Standard Protocols: Super eGo (SeGo), eGo (ISO 18000-6B), ATA/AAR (ISO 10374), and Interagency Group (IA-TDM) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-870 MHz) |
| Max Read Distance: | Read Performance Varies Depending on Tag and Reader Configuration and Environment |
| Data Interface: | RS–232 with Wiegand or RS–422 |
| GPIO: | 2 independent dry contact closures/ 2 independent Form-C contacts |
| Power Source: | 16 to 20V AC, 47 to 63 Hz, or 16 to 28V DC |
| Dimensions: | 393.7 x 393.7 x 82.55 mm (15.5 x 15.5 x 3.25 in) |
| Weight: | 4.4 kg (9.5 lbs) |
| IP Rating: | Not Published |
| Operating Temperature: | -40° to +55°C (-40° to +131°F) |
| Host API: | C++, Visual Basic, Java |