- Applications: Parking, security access, EVR, traffic management
- Includes: RF module, DSP, power supply, antenna, I/O interfaces
- Compability: Reads ATA, half-frame, full-frame, Wiegand tags
The TransCore eGo® Plus Headlamp Sticker Tag is a beam-powered radio frequency identification (RFID) tag, ideal for application to a vehicle’s headlamp. The eGo® Plus Headlamp Sticker Tag is a transparent, compact, and weather-resistant tag that is designed to not interfere with the headlight beam while offering the same great performance as TransCore’s eGo Plus Windshield Sticker Tags. The peel-and stick tag provides ease of installation on headlamp surfaces for vehicles with metalized windshields or other restrictions preventing the use of windshield sticker tags.
The eGo Plus Headlamp Sticker Tag supports Super eGo (SeGo) and American Trucking Associations (ATA) protocols. It is suitable for a variety of automatic vehicle identification (AVI) applications, including parking and security access. When used with TransCore readers, security features prevent data corruption, data alteration, and tag cloning. The Headlamp Sticker Tag supports factory locked data fields for Tag ID, customer, and user information. This tag also supports open data fields that can be written by the agency.
View Data Sheet View Installation GuideNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The TransCore eGo® Plus Headlamp Sticker Tag is a transparent peel-and-stick tag offering the same great performance as the Transcore's eGo® Plus Windshield Sticker Tags. Ideal for a variety of automatic vehicle identification applications, this tag provides easy installation on headlamp surfaces for vehicles with metalized windshields or other restrictions.
Please note that TransCore tags are only compatible with Transcore readers.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Proprietary |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | Proprietary |
| Memory - SeGo Mode: | 2048 bits |
| Memory - ATA Mode: | 120 bits |
| Max Read Distance: | Determined by reader and application |
| Applicable Surface Materials: | Vehicle headlamps |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | Sticker |
| Attachment Method: | Semi-permanent adhesive |
| Dimensions: | 100 x 29 x 1.0 mm (4 x 0.90 x 0.04 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |