- Applications: Parking, security access, EVR, traffic management
- Includes: RF module, DSP, power supply, antenna, I/O interfaces
- Compability: Reads ATA, half-frame, full-frame, Wiegand tags
The AT5406 Access Control Tag is a half frame, battery-powered radio frequency (RF) tag used in automatic vehicle identification applications with TransCore’s Amtech® brand and TransCore® Encompass® multiprotocol reader systems. This dual-frequency tag is designed for interior mounting on a non-metallized windshield. The AT5406 Access Control Tag is factory-programmed, as specified by the customer, and stores up to 10 six-bit alphanumeric characters of customer data (60 bits of ATA tag memory). The AT5406 Access Control Tag, in conjunction with TransCore Encompass readers, enables advanced security techniques that ensure a tag’s authenticity while preventing data corruption and/or alteration. In addition, tag cloning, spoofing, copying, or duplicating is prevented. The AT5406 Access Control Tag supports factory programming of fixed data fields that are locked at the factory and cannot be reprogrammed. Agency programmed fixed data fields optionally can be locked by the agency after programming using password protected programming equipment. A small lithium battery cell energizes the AT5406 Access Control Tag. The battery is compliant with U.S. DOT 49 CFR § 173.185(c) regulations for unrestricted shipment. Consult local agencies for regulations if the tag is to be shipped outside the United States. With continuous use, the average tag life is eight years. The number of tag reads and external RF fields do not affect battery life.
View Data Sheet View Installation GuideThe AT5406 Access Control Tag is a half frame, battery-powered radio frequency (RF) tag used in automatic vehicle identification applications with TransCore Amtech-brand and TransCore Encompass multiprotocol reader systems. This dual-frequency tag is designed for interior mounting on a nonmetallic windshield.
Please note that TransCore tags are only compatible with Transcore readers.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Proprietary |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), (2425-2475 MHz) |
| IC Type: | Proprietary |
| Memory SeGo and eGo Modes: | 2,048 bits |
| Memory ATA Mode: | 60 bits, or Wiegand 26- to 54- bit format |
| Max Read Distance: | Up to 11 m (35 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-metallic windshield (Interior) |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | Plastic casing |
| Attachment Method: | Double sided tape (factory applied) or Adhesive backed hook and loop (factory applied) |
| Dimensions: | 114.3 x 63.5 x 17.8 mm (4.5 x 2.5 x 0.7 in) |
| Weight: | 99 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |