- Connectivity: Linux OS, REST APIs, MQTT, Ethernet, USB, Wi-Fi
- Performance: Industry-leading RFID read performance, edge computing
- Versions: R700v1 (Dual-Core 1 GHz A7), R700v2 (Dual-Core 1 GHz A53)
The Times-7 SlimLine A6020 Conveyor Belt RFID Antenna Portal is the latest generation portal system for conveyor belt-based UHF RFID applications. Easily installed into existing infrastructure, the A6020 incorporates a high-performance, ultra-low profile underbelt antenna, plus three low profile antennas positioned on the side and top of the conveyor to create a high-performance RFID portal. With a highly focused and balanced field, the A6020 is optimized to read RFID tags directly on, or close to, the conveyor with incredible accuracy.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 SlimLine A6020 Conveyor Belt RFID Antenna Portal can achieve industry-leading read and assignment rates of no less than 99.5%.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Portal & Gateway |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (864-868 MHz) |
| Polarization: | Circular |
| Gain: | 10.5 dBiC |
| Elevation Beamwidth: | 60° |
| Azimuth Beamwidth: | 17° |
| Connector Type: | SMA female side fly lead, 300 mm/1 ft (connects to SMA male) |
| Cable: | Not Included |
| Portal Mounting: | Module framework assembled over conveyor |
| Underbelt Mounting: | Affixed directly onto conveyor frame (under conveyor belt) |
| Portal Dimensions (FCC): | 1370 x 430 x 60 mm (54 x 17 x 2.3 in) |
| Portal Dimensions (ETSI): | 1450 x 430 x 60 mm (57 x 17 x 2.3 in) |
| Portal Underbelt Dimensions: | 1200 x 600 x 12 mm (48 x 24 x 0.5 in) |
| Portal Weight: | 25 kg (55 lbs) |
| Under-belt Weight: | 7 kg (15.4 lbs) |
| IP Rating: | IP 53 |
| Operating Temperature: | 0° to +50°C (+32° to +122°F) |