- Connectivity: Linux OS, REST APIs, MQTT, Ethernet, USB, Wi-Fi
- Performance: Industry-leading RFID read performance, edge computing
- Versions: R700v1 (Dual-Core 1 GHz A7), R700v2 (Dual-Core 1 GHz A53)
Part of Times-7’s exclusively unique range of ground antennas the A6590C is optimised for RFID deployments involving moving products, assets and people. From conference attendee & people tracking, retail presence aware / loyalty marketing, & race timing, the A6590C is ideal for situations where traditional side antennas are unsuitable or not optimised for the application. At just 8 mm / 0.3 in. thick, the durable, high performance A6590C is uniquely capable of lying flat on the ground within a dooway sized footprint, and can withstand payloads of over 200 kg (440 lbs.).
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 A6590C RFID antenna is a rugged design great for tracking RFID tags through doors and other natural "funnels". The A6590C is the circularly polarized variant of the A6590L which means added RFID tag reading flexibility.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-867 MHz) |
| Polarization: | Circular |
| Gain: | 9.0 dBic |
| Max Read Distance: | Not Published |
| Elevation Beamwidth: | 20° |
| Azimuth Beamwidth: | 80° |
| Connector Type: | Integrated 2 m (6 ft) pigtail cable with RP-TNC Male connector (connects to RP-TNC Female) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Not published |
| Dimensions: | 915 x 305 x 8 mm (36 x 12 x 0.3 in) |
| Weight: | 2 kg (4.4 lbs) |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -20° to +55°C (-4° to +131°F) |