- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
Part of the SlimLine range of multi-purpose antennas, the A6031 is an ultra-low profile circular polarised flat panel antenna for UHF RFID applications in customer facing or space conscious environments. With a 4 m / 13 ft. read range, the A6031 is similar in size and weight to a Tablet PC and can easily blend into any office or retail environment.
Need help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 A6031 RFID antenna is an inexpensive and low profile RFID antenna.
The Vulcan RFID™ HDMNT-100MM Mounting Bracket MUST be used in conjunction with the Vulcan RFID™ Mounting Plate for Zebra AN610, Times-7 A6031, & Times-7 B6031 Antennas.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-867 MHz) |
| Polarization: | Circular |
| Gain: | 4.0 dBic |
| Max Read Distance: | Up to 4 m (13.1 ft) |
| Elevation Beamwidth: | 80° |
| Azimuth Beamwidth: | 80° |
| Connector Type: | SMA female side fly lead, 300 mm/1 ft (connects to SMA male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Integrated mounting holes |
| Dimensions: | 275 x 214 x 12 mm (10.8 x 8.5 x 0.5 in) |
| Weight: | 0.59 kg (1.3 lbs) |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -20° to +55°C (-4° to +131°F) |