- Length: 7.6 m (25 ft)
- Connectors: RP-TNC Male to SMA Male
- Cable Series: 240 Series
The SlimLine A4030L is an ultra-low profile linear polarized flat panel antenna. Its total thickness is just 12 mm (0.5inch). It is an indoor and outdoor, very high performance antenna providing up to 9m / 29ft read range. The rear connector provides for ease of seamless installation.
Need help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 A4030L RFID antenna is built as a high-performance LP antenna with a very thin design that is perfect for fitting into applications with space constraints.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-867 MHz) |
| Polarization: | Linear |
| Gain: | 7.5 dBi |
| Max Read Distance: | Up to 9 m (29 ft) |
| Elevation Beamwidth: | 62° |
| Azimuth Beamwidth: | 62° |
| Connector Type: | Rear SMA female (connects to SMA male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Not published |
| Dimensions: | 280 x 280 x 12 mm (11 x 11 x 0.5 in) |
| Weight: | 0.73 kg (1.6 lbs) |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -20° to +55°C (-4° to +131°F) |