- Includes 5 types of RFID tags for asset tracking applications
- All tags feature a smaller form factor for various assets
- Tags are suitable for metal mounting environments
The Mercury Dev Kit for ThingMagic HF/LF RFID modules contains all the components necessary to begin reading and writing RFID tags and developing RFID-enabled applications with secure access protocols, including the M3e RFID Reader Module. Mercury API, a powerful application programming interface, provides code examples, a graphical read-write demo program, and a consistent programmatic interface for development with all ThingMagic readers and embedded module products. The Mercury API also provides a common development platform, supporting extensive variety of hardware to connect, configure, and control ThingMagic readers.
Note: This product is a reader module – NOT a finished RFID reader – and is meant for OEM and developers to embed into products or to be used in the creation of a new finished reader. If you are interested in an existing finished reader product, check out our line of finished ThingMagic readers.
View Data Sheet View Module ComparisonNeed help selecting the right reader module? Check out our reader module guide.
The ThingMagic M3e HF/LF Embedded RFID Reader Module Developer Kit provides full developers the tools and components necessary to begin reading and writing RFID tags and developing programs for their applications. The M3e Reader Module that comes with this developer kit is equipped with a secure crypto license. Full schematics and the Mercury API and SDK provide a common development platform, and the Universal Reader Assistant provides a utility that allows for advanced demo, testing, and tuning of the M3e reader, reducing complexity for novice users while permitting low-level control for advanced developers.
| Product Type: | Reader Module Development Kit |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 15693, ISO 14443A/B, ISO 18092 (NFC) |
| Operating Frequency: | LF (125 and134.2 kHz), HF (13.56 MHz ) |
| Transmit Power: | Not Published |
| Max Receive Sensitivity: | Not Published |
| Max Read Distance: | Up to 5 cm (2.0", Tag and antenna dependent) |
| Max Read Rate: | Not Published |
| Data Interface: | UART (TTL), USB |
| GPIO: | 4 bidirectional ports |
| Power Source: | 9V AC Power Adapter |
| Antenna Ports: | 3-Pin Molex Connector for External LF Antenna, 6-PIN Molex Connector for External HF Antenna |
| Dimensions: | 26 x 22 x 3 mm (1.02 x 0.866 x 0.118 in) |
| Weight: | 0.003 kg (0.007 lbs) |
| IP Rating: | Not Published |
| Operating Temperature: | -40ºC to +65 ºC (-40 ºF to +149 ºF) |
| Host API: | ThingMagic MercuryAPI |
| Demo Software: | ThingMagic MercuryAPI SDK |