- Applications: Pharma, Healthcare, Brand Protection
- ICs: NXP ICODE SLIX
- Standards: ISO 15693, ISO 18000-3 Mode 1
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 102,000 tags. Contact us for details.*
Avery Dennison Smartrac HF tags and inlays offer great application flexibility and fit-for-function design in the most demanding applications. HF 13.56 MHz ISO-compliant RFID technology is a proven, globally accepted solution for a vast array of markets. Popular industry applications consist of library and rental item level tagging for automated self-checkout and return of printed and digital media. HF RFID technology offers proven robust performance with short-to-medium read ranges even when used around difficult materials such as liquids and metals.
Avery Dennison Smartrac RaceTrack Lite HF RFID Paper Tags are top performing, credit card sized all-around products for library and media management. With a best-in-class read range for EAS gates, these HF RFID paper tags provide excellent performance in all printed media productions and applications including self-check with stack reading capability and EAS.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Avery Dennison Smartrac Racetrack Lite HF RFID Paper Tags provide best-in-class read range for EAS gates and less material detuning with printed media products. Delivered in the paper label format, these tags are manufactured with paper that is resistant to aging (ISO 9706 compliant).
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 15693 |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP ICODE SLIX2 |
| Memory: | User 2,500 bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Mid-gloss paper |
| Attachment Method: | Adhesive |
| Dimensions: | 49 x 81 mm (1.929 x 3.189 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to 85°C (-40° to 185°F) |