Key Features
- Memory: 2,528 bits User Memory
- Form Factor: Small Wet Inlay
- Applications: Pharma, healthcare, brand protection
The Avery Dennison Smartrac MiniTrack HF RFID Wet Inlay is a small sized, high end product for demanding item level applications, including Pharma, Healthcare, Brand Protection, and more. It features the NXP ICODE SLIX integrated circuit and offers best in class performance for pharmaceutical and product authentication applications.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The very small form factor of the Avery Dennison Smartrac MiniTrack HF RFID Wet Inlay makes it an ideal choice for applications where embedding the inlay is required.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 15693, ISO 18000-3 Mode 1 |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP ICODE SLIX |
| Memory: | 1k bit |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Not Published |
| Applicable Surface Materials: | Cardboard, Plastic, Paper |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Attachment Method: | Permanent pressure sensitive adhesive |
| Dimensions: | 18 x 36 mm (0.71 x 1.42 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |