- Type: Field Installable Cutter
- Compatible With: SATO CT4-LX Series Desktop Printers
- Note: Product does not include printer
The SATO CT4-LX Series Thermal HF/NFC RFID Desktop Printer sets the bar for desktop barcode label and RFID printing. Offering a high print speed of up to 8ips, the Sato CT4-LX printer ensures fast, reliable, and efficient performance that will save time and costs. The CT4-LX is equipped with a full-color touchscreen display, the latest wireless connectivity options, and a patented label waste prevention feature. This printer offers advanced functionality that utilizes SRA (SATO RF Analyze) for auto RFID positioning to encode HF RFID inlays and SATO AEP (Application Enabled Printing) for customization on standalone operation, providing exceptional performance and printing. The CT4-LX is easy to operate and maintain with a user-replaceable printhead and platen roller.
Additional configuration options are available to meet your needs. Please see SATO CT4-LX Series Thermal UHF RFID Printer or contact us today for more information.
View Data Sheet View Quick Start GuideNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The SATO CT4-LX Series Thermal HF/NFC RFID Desktop Printer is designed to provide a highly intuitive user experience with its rich feature set, including a 4.3-inch full-color touch screen display and multiple connectivity options. This printer provides advanced functionality utilizing SRA (SATO RF Analyze) for auto RFID positioning.
SATO CT4-LX Series Printers come with a standard 12 month manufacturer's warranty. To enhance your warranty, consider purchasing a three year or five year SATO Select Enhanced Warranty with Comprehensive Coverage. With an enhanced warranty contract, you will receive a 5-day turnaround on SATO's all-inclusive repair service that covers parts and labor, printhead coverage, preventative maintenance, wear and tear, accidental damage, free firmware updates, and free mechanical updates.
Note: All SATO Select Enhanced Warranty Contracts must be purchased at the same time as the printer or within 60 days of the printer purchase. Purchase of a SATO Select Enhanced Warranty Contract consumes the included standard one-year warranty, resulting in coverage of three (3) or five (5) years total, depending on contract selection. Contact Us for more detailed information.
View view-data-3.pngAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO/IEC14443 (Type A), ISO/IEC15693, or ISO/IEC18092 |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| Data Interface: | USB 2.0 (Type A, Type B), Ethernet (DHCPv4/DHCPv6), NFC for pairing, Wi-Fi and Bluetooth 4.1 optionally |
| Power Source: | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Resolution: | 203 dpi or 305 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 115 mm (4.53 in) |
| Core ID Options: | 76 mm (3 in) |
| Dimensions: | 238 x 117.8 x 214.1 mm (9.37 x 7 x 8.43 in) |
| Weight: | 3.4 kg (7.5 lbs) |
| Operating Temperature: | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| Host API: | SBPL and SZPL |