- Read Range On-Metal: up to 10 m (33 ft)
- IC: Impinj M730
- Durability: IP68 rated, tolerates industrial washing
*Formerly sold under the name "Zebra Silverline Blade II+ RFID Tag by Confidex | M730". This is the same great tag - just with a new name.*
The Zebra Silverline Blade II+ RFID Tag by Beontag delivers an immense improvement in memory capacity while maintaining impressive read range. This small and unobtrusive RFID tag sports a read range with distances up to 7 m (23 ft) on-metal and up to 3 m (10 ft) on plastic. Equipped with the new Impinj M780 chip, the Silverline Blade II+ provides additional memory, making it great for applications where cloud infrastructure is not available . This tag proves to be up to the challenge of the most demanding RFID applications in a variety of industries. The Silverline Blade II+ is ideal for asset tracking of chemical drums, mobile computers, printers, antennas, wheelchairs, IV pumps, and more.
Data Sheet – Zebra Silverline Blade II+ RFID Tag by Beontag | M780
View Data Sheet
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Zebra Silverline Blade II+ RFID Tag by Beontag is part of the next generation of Silverline labels, offering high memory without sacrificing read range, especially on metal. The use of the new Impinj M780 makes the Zebra Silverline Blade II+ ideal for applications without a stable connection to the cloud, by storing more information within the tag itself.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M780 |
| Memory: | EPC 496 Bits, User 128 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Random 96 Bit EPC in Every Label |
| Max Read Distance: | On-Metal: Up to 7 m (23 ft) On-Plastic: Up to 3 m (10 ft) On-Liquid: Up to 5 m (16 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Any Surface, Optimized for Metal |
| Tag Form Factor: | Hard Label Tag |
| Tag Materials: | Printable White PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Zebra 5095 Full Resin |
| Recommended Printer: | Zebra ZT411 On-Metal RFID Printer |
| Attachment Method: | High Tack Adhesive |
| Dimensions: | 60 x 25 x 1.4 mm (2.36 x 0.98 x 0.055 in) |
| Weight: | 0.9 g |
| Operating Temperature: | -35° to +85°C (-31° to +185°F) |