- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please see Zebra RFID Label (3"x 1") 1500T Thermal Transfer Paper Label - For Industrial and Desktop Printers for a recommended replacement product.*
These blank Zebra RFID labels are a recommended solution for product retail suppliers looking for a tag that complies with the current RFID tag mandates from Walmart and Nordstrom. Manufactured to ensure optimum performance in the Zebra ZD621R and ZD500R Desktop Series RFID Printers, these 3"x 1" thermal transfer, smooth paper labels come standard with the BoingTech BT0573 inlay and NXP UCODE 8 integrated circuit. The integrated BT0573 inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program when used in retail applications and complies with categories F, G, I, K, L, N, Q, W1, W2, W3, W4, W5, W6, and Y.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Suitable for use in Walmart general merchanise tagging applications, these blank 3"x 1" RFID labels are designed for use in the Zebra ZD621 & ZD500R Series RFID Printers under the assumption that the customer will do the printing and encoding and just needs stock RFID labels.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Up to 16 m (52.5 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, glass, cardboard |
| ARC Approved Categories: | F, G, I, K, L, N, Q, W1, W2, W3, W4, W5, W6, Y |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | White smooth topcoated paper |
| Recommended Ribbon: | Zebra's 6000 wax or Zebra's 3200 wax/resin ribbon |
| Attachment Method: | Permanent adhesive |
| Dimensions: | 76.2 x 25.4 mm (3 x 1 in) |
| Weight: | 0.5 g |
| Operating Temperature: | -40° to +70°C (-40° to +158°F) |