- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
The Metal Skin Titanium 30 Smallest is the smallest label in the Metal Skin series. At 30 x 6 mm (1.18 x 0.24 in), this label is designed to fit on and adhere to the smallest assets, especially IT assets and electronic devices. It supports RF Identification and can be read from up to 1.8 m (5.91 ft) away while on metal and up to 0.9 m (2.95 ft) away while off metal. Equipped with the NXP UCODE 9xe IC, these labels have 128 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Titanium 30 Smallest RFID Label is ideal for small metal and non-metal assets. With an IP 68 rating, this RFID label is waterproof and dustproof. The NXP UCODE 9xe IC minimizes cost while maintaining 90% of the read range of its UCODE 9xm predecessor.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9xe |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 1.8 m (5.91 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 0.9 m (2.95 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 30 x 6 x 1 mm (1.18 x 0.24 x 0.04 in) |
| Weight: | 0.6 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |