- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
The Vulcan RFID Torch UHF RFID White Wet Inlay is outfitted with the innovative and highly efficient Impinj M730 IC. The Vulcan RFID Torch is suited for worldwide retail, industry, and supply chain applications because of its exceptional read performance. Smaller in width compared to the Vulcan RFID Fire, the Vulcan RFID Torch also offers 128 bits of EPC memory, enabling enhanced read sensitivity. These tags perform well on low-detuning materials such as cardboard, plastics, corrugated boxes, and RTIs.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Vulcan RFID Torch is outfitted with the new Impinj M730 IC chip and is optimal for global retail, supply chain, and industry applications featuring enhanced read sensitivity with 128 bits of EPC memory.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 18000-6C |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Sequential, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| Tag Form Factor: | White Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable White Film (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin Ribbon |
| Attachment Method: | General Purpose Permanent Acrylic Based Adhesive |
| Dimensions: | 97 x 12.7 mm (3.819 x 0.50 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |