- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
The Vulcan RFID Torch II UHF RFID White Wet Inlay is the successor to the Vulcan RFID Torch UHF RFID White Wet Inlay and is outfitted with the innovative and highly efficient Impinj M750 IC. The Vulcan RFID Torch II is suited for worldwide retail, industry, and supply chain applications because of its exceptional read performance. Smaller in width compared to the Vulcan RFID Fire, the Vulcan RFID Torch II also features 96 bits of EPC memory and 32 bits of User memory due to the M750 IC. The M750 IC is compatible with the Global GS1 UHF Gen2v2 standard and has a privacy mode that enables loss prevention and protects consumer privacy. These tags perform well on low-detuning materials such as cardboard, plastics, corrugated boxes, and RTIs.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Vulcan RFID Torch II is outfitted with the new Impinj M750 IC chip and is optimal for global retail, supply chain, and industry applications featuring enhanced read sensitivity with 96 bits of EPC memory and 32 bits of User memory. These tags include an improved 'autotune' adaptive RF tuning capability that helps assure quality work at peak efficiency even in quickly changing situations.
View Vulcan RFID Tags Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 18000-6C |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | M750 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 32 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| Tag Form Factor: | White Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable White Film (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Wax Resin Ribbon |
| Attachment Method: | General Purpose Permanent Acrylic Based Adhesive |
| Dimensions: | 97 x 15 mm (3.82 x 0.59 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |