- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
*Additional ICs are available upon request. Please contact us for lead time and if you have specific IC requirements or questions.
The Vulcan RFID Onsite Printable Windshield Tag is specifically designed to allow easy printing and encoding of RFID tags on-demand, providing a reliable, cost-effective solution for your RFID windshield tag needs. The removable adhesive is perfect for those times you need a “temporary” tag - whether it’s for rental cars, rental equipment or controlling guest vehicle access to corporate facilities, gated communities, or downtown parking lots. These tags come standard with an interior mount feature that adds a layer of security to ensure the tag is not removed.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Vulcan RFID Onsite Printable Windshield Tag offers an affordable option when you require a temporary tag that needs to be printed on-demand.
If you need a quantity that is not listed above, please contact us for a custom quote.
For best results, this tag should be used with the following RFID printer: SATO CL4NX Series Thermal UHF RFID Printer.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal and ISO 18000-63 compliant, Gen2v2 compliant |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bit, User 32/64 bit, TID 48 bit |
| EPC Memory Content: | Dependent on desired encoding |
| Max Read Distance: | Up to 12.8 m (42 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Glass, plastic |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | Thermal transfer printable 2.3 mil polypropylene |
| Recommended Ribbon: | Full resin or other ribbon that is compatible with synthetic film |
| Attachment Method: | EZ-Peel removable adhesive |
| Dimensions: | 111.12 x 73.02 mm ( 4.375 X 2.875 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to 75°C (-40° to 165°F) |